+37060870015 Pagrindinis telefonas
Talino g. 10A, 12 Box'as
Pr-K 11:00-21:00
Pn-Š 11:00-22:00
S 11:00-21:00
Talino g. 10A, 12 Box'as

Mėsainiai Vilniuje – kaip jie čia atsirado?

Mėsainiai Vilniuje – kaip jie čia atsirado?

Plačiai paplitę mėsainiai Vilniuje ir jų kelionės iki čia istorija

Dabar, mėsainiai Vilniuje yra itin populiarūs, tad šiuos mėsos ir bandelės patiekalus serviruojantis paprastas gatvės maisto vagonėlis, greito maisto užkandinė ar aukštos klasės burgerių restoranas Vilniuje – dažnas reginys. Tačiau, iš kur gi atsirado mėsainiai? Kodėl jie tapo tokie populiarūs absoliučiai visame pasaulyje? Iki šiol yra ginčijamasi, kur iš tiesų kilo mėsainis. Nieko keisto, kad toks universalus ir maistingas patiekalas įleido savo šaknis daugelyje regionų. Nors, skonių paletė neretai skiriasi, priklausomai nuo to, kokie ingredientai bei prieskoniai ar padažai yra paplitę šalyje.

Nors nemažai amerikiečių tikina, jog mėsainio pradininkai buvo būtent jie, tačiau labiausiai paplitusi burgerio istorija yra kiek kitokia. XIX-ojo amžiaus pradžioje, Hamburgo mieste Vokietijoje, gimė kulinarinė tradicija, kuri galiausiai pavergė žmonių skonio receptorius visame pasaulyje. Pavadinimas „hamburgeris“ kilo iš miesto pavadinimo – Hamburgas. Toks, kokį mėsainį žinome dabar, jis buvo ne iš karto. Dabartinė jo versija yra tarptautinės migracijos, nuolatinių inovacijų ir kultūrų maišymosi pasekmė.
Hamburgas buvo žinomas kaip skirtingų kultūrų ir virtuvių vieta. Tai buvo pagrindinis Europos uostamiestis, o kaip žinia – seniau uostamiesčiai buvo pirmieji, kurie patirdavo iš už jūrų marių atplukdytas naujienas. Jūreiviai ir prekeiviai iš viso pasaulio būtent čia atgabeno įvairias kulinarines tradicijas, taip sukurdami įvairių virtuvių žaismą ir galimybę mėgautis įvairiausiais patiekalais. Tarp favoritų buvo ir garsusis „Hamburgo kepsnys“ – prieskoniais pagardintas, smulkintos arba maltos jautienos paplotėlis, kuris buvo patiekiamas žalias arba itin lengvai apkeptas. Šį kepsnį ypatingai mėgo darbininkų klasės žmonės, vien dėl jo paprastumo, prieinamumo ir solidžios maistinės vertės.

XIX-ajam amžiui bėgant, ekonominės galimybės pritraukė daugybę Europos imigrantų į Jungtines Amerikos Valstijas. Didelis kiekis vokiečių apsigyveno didmiesčiuose, tokiuose kaip Niujorkas ir Čikaga, ten atsiveždami ir savo kulinarines tradicijas. Viena iš tų tradicijų – „Hamburgo kepsnys“. Sakoma, kad būtent šiuose Amerikos miestuose prasidėjo „Hamburgo kepsnio“ transformacija į modernų, visų mylimą burgerį. Taigi, kad ir kokie populiarūs dabar mėsainiai Vilniuje, šiam patiekalui prireikė apkeliauti nemažai pasaulio, iki kol jis išvydo mus.
1880-aisiais metais Amerikoje gyvenantys virtuvės šefai pradėjo eksperimentuoti su „Hamburgo kepsniu“, pritaikydami jį pagal vietos gyventojų pomėgius ir poreikius. Netrukus viešumoje pasirodė konceptas, kurio pagrindinė mintis – jautienos paplotėlis patogiai įdėtas tarp dviejų duonos riekių ar netgi bandelių. Tai buvo pristatyta, kaip praktiškas sprendimas patiekti mėsos paplotėlį mugėse ar kituose renginiuose, kur buvo didelė greito ir patogaus nešioti maisto paklausa. Būtent ši inovacija leido valgyti „Hamburgo kepsnį“ einant, todėl jis iškart užkariavo užsiėmusių ir pastoviai skubančių miestiečių širdis.

Pats žinomiausias, rašytiniuose šaltiniuose pažymėtas atvejis, kuomet hamburgerio sumuštinis buvo patiektas Jungtinėse Valstijose, įvyko 1904-ųjų metų St. Luis parodoje. Fletcheris Davisas iš Teksaso, minimas kaip žmogus, šioje parodoje išpopuliarinęs burgerį. Jo pateikta versija buvo sudėta iš sultingo, tobulai iškepto jautienos paplotėlio, patiekto tarp dviejų duonos riekelių, pagardintu garstyčiomis, agurkais ir svogūnais. Šis paprastas, bet skanus Daviso kūrinys sužavėjo parodos lankytojus, ir taip suteikė hamburgeriui vietą Amerikos ir viso pasaulio kulinarijos istorijoje.

Laikui bėgant, patiekalas vystėsi ir toliau. XX-ojo amžiaus pradžioje daugybė verslininkų ir maisto entuziastų visoje Amerikoje pradėjo eksperimentuoti su įvairiomis mėsainio versijomis, pridėdami neįprastų, visiškai unikalių priedų bei padažų, kad įtiktų dar platesnei auditorijai. Greito maisto tinklų, atsiradimas 1920-aisiais ir 1930-aisiais metais dar labiau įtvirtino mėsainį, kaip vieną pagrindinių patiekalų Jungtinėse Valstijose.

Grįžtant į Lietuvą, pirmieji populiariausio tinklo „Mc Donald‘s“ mėsainiai Vilniuje atsirado tik 1996m., šalia Vilniaus autobusų stoties. Šios įstaigos populiarumas buvo milžiniškas, tad visai netrukus, dar tais pačiais metais Vilniuje buvo atidaryti dar trys šio tinklo restoranai. Nuo šio momento, po truputį virtuvės šefai bei namuose mėgstantys gaminti žmonės ėmė po truputį eksperimentuoti ir bandyti sukurti kuo kokybiškesnį, iš visiškai šviežių ingredientų sukurtą mėsainį.

Apsidairykime aplink – mėsainiai Vilniuje dabar tikrai labai mėgstami, jų galima rasti ne tik specializuotuose burgerių restoranuose, bet ir kitokį maistą tiekiančiose vietose. Burgeris neretai puikuojasi ir picerijų ar grilio patiekalų restoranų meniu. Šiais laikais, kiekviena maistą tiekianti įstaiga apsvarsto galimybę įtraukti mėsainį į savo meniu, nes šio patiekalo mėgėjų yra ypatingai daug. Siūlome paskanauti tik iš šviežių ir apgalvotų ingredientų sukurtus burgerius „Street Food Factory“ restorane.

Kokybiški mėsainiai Vilniuje „Street Food Factory“, Talino g. 10A-12! Kaljaninė – burgerių restoranas Vilniuje garantuoja ypatingai skanų maistą, gardžius gėrimus ir 100 % puikiai praleistą laiką! Jei turite klausimų ar norite pasiteirauti dėl maisto užsakymo ar kaljanų nuomos, kviečiame susisiekti su mumis telefonu
+370 60870015 arba el. paštu info@sff.lt

Apie mėsainius

07-05-2024

Prašome prisijungti
Registruotis
Jūsų miestas
Maisto atsiėmimas restorane
Atsiėmimas vietoje